| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

POLITIKA

21.12.2006.

 

Televizija i istorija

Staljinov povratak među Ruse

Serija o sovjetskom vođi rođenom na današnji dan 1879. godine

 

Iz slike nalik na smak sveta izranja Kremlj, na koji je pala atomska bomba. Tako će početi prva od osamdesetak epizoda „Staljin. Uživo" na moskovskoj NTV.

„Takva noćna mora je godinama mučila druga Staljina. I to tako često da je prestao da je se plaši", poručuje preko nevidljivog pripovedača s ekrana Grigorij Ljubomirov, tvorac televizijskog dela koje među Ruse vraća sovjetskog vođu, rođenog na današnji dan 1879. u Goriju (Gruzija).

Staljin je za života uzdizan u nebesa, a od Dvadesetog kongresa Komunističke partije Sovjetskog Saveza 1956. na njega je uglavnom svaljivana krivica za sve i svašta. Ljubomirov, kako je rekao na radiju Eho Moskve, prvi posle Staljinove smrti daje reč samom Staljinu:

- Po sociološkim istraživanjima, Staljin i njegovo doba zanimaju više od 50 odsto stanovnika Rusije, i to je dovoljan izazov za ovakav poduhvat. Cilj mi je da Staljin sam objasni kakav je bio. Radnja se odigrava u februaru 1953, poslednjem mesecu njegovog života. Umro je, doduše, 5. marta 1953, ali je zbog moždanog udara poslednjih pet dana bio u besvesnom stanju. U tih 28 februarskih dana Staljin se u mislima vraća na sve glavne događaje u svom životu, priča šta je bilo, ocenjuje, prirodno, u umetničkoj formi. To će nam omogućiti da s njim proživimo ceo njegov život. Po mom mišljenju, Staljin se pri kraju života vratio svojim pravim izvorima i s obzirom na 11 godina provedenih u bogoslovskim školama gotovo da je imao hrišćanski pogled na svet. To je jedan od razloga što poslednju njegovu trpezu s Berijom, Hruščovom, Maljenkovom i Bulganjinom prikazujem kao Tajnu večeru. S jedne strane, Hristovim pogledom pokušava da gleda na ono što se s njim događa, a s druge strane čovek shvata da mu nije još mnogo ostalo da živi.

Ljubomirov otkriva da je pristalica shvatanja da je Staljin otrovan. Za glavnu ulogu je uzeo Davida Giorgobijanija, jer mu je bilo važno da bude Gruzijac, a da nije poznat, kako glavni junak ne bi bio u senci glumca. Isti pristup je primenio i kod ostalih likova. Na konferenciji za novinare u Moskvi je primećeno da ni Staljin, a ni ostali likovi ne liče na sebe, da govor i pokreti nisu usklađeni, itd.

- Nisam hteo da napravim film. Ovo je originalna televizijska forma. Bilo mi je važno da pokažem kako je Staljin živeo poslednjeg meseca svog života, kakav je bio njegov duh - objasnio je Ljubomirov, ali je rekao i nešto što je od Hruščovljevog raskrinkavanja „kulta ličnosti" bilo nezamislivo da se javno kaže.

- Ne poričem da je bilo represija, ali Staljin je stvorio veliku imperiju, kojoj je bilo suđeno da propadne posle njegove smrti. I on je to znao. Pokušao sam da ostavim u pamćenju lik Staljina koji bi sve to sačuvao. Po mom mišljenju, Staljin je jedini čovek dvadesetog veka čije proučavanje života i dela duhovno napaja istraživača i pomaže mu da shvati mnoge stvari.

Ljubomirov je kazao i da bi na izborima za predsednika Rusije 2008. glasao za onog koji bi bio sposoban da mu dokaže da može kao Staljin. Pošto bi prikazivanje trebalo da počne iduće godine, elektronske novine „Gazeta.Ru" zaključuju da će „Staljin. Uživo" biti prilog nečijoj predizbornoj kampanji.

I. C.

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.