| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | polemike |linkovi |

 
 

 

"Glasnik SKOJ-a" se ponovo pojavljuje posle duže pauze. Nismo promenili ni dlaku, ni ćud, ni svoje principe i ideale. Postali smo bolji - uvek noviji i progresivni. Nosioci borbe za socijalnu pravdu, integralne slobode i istinu.

Mogu postojati razna mišljenja i razne verzije – ali istina je samo jedna. А istina je da nema socijalne pravde i sveobuhvatne slobode bez autentičnog socijalizma, utemeljenog na učenju marksizma – lenjinizma. To je naš princip, naše "vjeruju" naš put u neizbežan trijumf ideologije koja je u službi objektivnih interesa ogromne većine čovečanstva – svih onih koji žive od svog rada.

Boreći se za istinu, njihove interese i poruke izražavaće verno "Glasnik SKOJ-a".

Osnivač i izdavač:

Savez komunističke omladine Jugoslavije

Glavni i odgovorni urednik:

Predrag Jeremić

Redakcija:

Predrag Jeremić, Marijan Kubik, Igor Petrović, Vladimir Davidović, Аna Šumenković, Miloš Ilić, Jelena Petrović, Valentina Kitanović, Igor Drapšin

 

Izdvajamo iz sadržaja petog broja "Glasnika SKOJ-a".

 

PREDRАG JEREMIĆ : KAKO ŽIVE NАJMLАĐI

Da je naša zemlja postala bogata siromaštvom govori i to da preko 300.000 dece živi u uslovima nedostojnog života. Najviše dece koja živi u siromaštvu je iz jugoistočne i zapadne Srbije. Ovo su podaci studije “Stanje dece u Srbiji 2006. godine – siromaštvo i socijalna isključenost“. Ova godina biće mnogo gora!

Аn Lis Svenson, direktor Kancalarije Unicefa za Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku, rekla je da preko 155.000 dece u Srbiji živi u porodicama koje dnevno troše 2,4 dolara, a preko 155.000 dece živi ispod te linije siromaštva.

Deca koja žive u takvim uslovima, zbog neuhranjenosti, bolesti i gladi zaostaju u razvoju.

Svega 9% dece koja žive u najsiromašnijim porodicama pohađa predškolske ustanove, oni češće odustaju od osnovnog obrazovanja, a skoro dve trećine njih uopšte ne ide u srednju školu. Svaka peta devojčica koja odraste u siromaštvu udaje se pre navršene 18. godine, a neuhranjenost i zaostajanje u rastu zabeležena je kod petine najsiromašnije dece.Istraživanje još pokazuje da ova deca nisu adekvatno uključena u zdravstveni i obrazovni sistem i da su izložena socijalnoj izolaciji, a roditelji te dece prepušteni su sami sebi jer nemju adekvatnu pomoć države.Ova studija pokazuje još da deca koja žive u ustanovama pokazuju znake usporenog razvoja, neurološke poremećaje i probleme u emocijalnom vezivanju, a odsustvo porodične brige povećava šanse za asocijalno ponašanje i delikvenciju.

 

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.