| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

Filozof radničke revolucije Karl Marks

Piše: Željko Šarić

   

Odbačeni vizionar aktuelniji nego ikad

Karl Marks, mislilac revolucije, čovjek koji je bio ikona socijalističkog društva, danas je denunciran. Marksizam kao filozofski pravac koji je baštinio i razvijao ideje samog Marksa je napušten i samo se sporadično spominje u školskim udžbenicima.

Pogotovo se u našoj zemlji bavljenje Marksom smatra anahronim i gleda se s podozrenjem. Njegove knjige su mnogi koristili za potpalu ili ste ih mogli kupiti za bagatelu na buvljoj pijaci. Kad bi vas neko danas vidio da čitate "Manifest komunističke partije" mislili bi da nešto nije u redu s vama.

Pa ipak, danas kad živimo u globalnom postindustrijskom društvu možemo prići komunističkom manifestu s druge strane. Stalno čujemo za pojam globalizacije: brutalno nametanje ujedinjenog svjetskog tržišta koje ugrožava sve lokalne tradicije, uključujući i sam oblik nacionalne države. Ne čini li se da je Marksov opis uticaja koje buržoazija ima na društvo prikazan u "Manifestu" aktuelniji nego ikad?

MANIFEST

"Potreba za sve raširenijim tržištima gdje će prodati svoje proizvode goni buržoaziju preko cijele Zemljine kugle. Svugdje ona mora da se ugnijezdi, svugdje da se naseli, svugdje da uspostavi veze... Buržoazija je eksploatacijom svjetskog tržišta dala kosmopolitski karakter proizvodnji i potrošnji svih zemalja", stoji u "Manifestu".

Marks u ovom djelu navodi da je "na veliku žalost reakcionara, buržoazija izvukla nacionalno tlo ispod nogu industrije", te da su uništene prastare nacionalne privrede i da se i dalje svakodnevno uništavaju.

"Potiskuju ih nove industrije, čije uvođenje postaje životno pitanje za sve civilizovane nacije... Na mjesto starih potreba, zadovoljavanih domaćim proizvodima, stupaju nove koje za svoje zadovoljenje traže proizvode najdaljih zemalja i klima. A kako je u materijalnoj, tako je i u duhovnoj proizvodnji. Duhovni proizvodi pojedinih nacija postaju opštim dobrom", pisao je Marks.

Njegove rečenice preuzete iz "Manifesta" zvuče vizionarski i gotovo da su identične sa stavovima Noama Čomskog, koji u svojim knjigama razotkriva procese globalizacije i skrivene poteze političkih centara moći. Marksova misao je i te kako savremena, on je više od stotinu i pedeset godina unaprijed predvidio procese globalizacije koji razaraju nacionalnu industriju, i uniformizacije, gdje moda ukida tradicionalnu kulturu i sve postaje uniformisano i jednoobrazno.

REVOLUCIJA

Holivud proizvodi filmove koji su planetarno gledani i mnogo su gledaniji od nacionalnih filmova. Engleski jezik postao je dogma, njega moraju svi naučiti, jer je postao neophodan za komunikaciju u savremenom svijetu. Odumiranje nacionalne kulture na tragikomičan način ilustruje primjer kada na pjesmi "Evrovizije" ruska grupa pjeva na engleskom jeziku.

Da bi se zaustavio proces u kojem bogatiji postaju sve bogatiji, a siromašni sve siromašniji, Marks je zahtijevao da se revolucijom ukine privatna svojina nad sredstvima za proizvodnju. U savremenom svijetu gdje je međunarodno pravo iznad nacionalnog prava "privatna svojina" je sakralni pojam koji stoji na pijedestalu prava. To pravo je neupitno i za njega se svim srcem zalažu svi naši "biznismeni" koji su se raznim malverzacijama dokopali društvenih ili državnih preduzeća.

Čitajući ponovo Marksa, ali i Čomskog, treba da razmislimo da li su se zakoni, odluke koje nam nameće Međunarodni monetarni fond, Svjetska banka i drugi međunarodni centri moći na našu dobrobit ili su u službi gigantskih korporacija. Čomski poručuje u svojim knjigama da su uspjele samo one države koje se nisu pridržavale njihovih odluka, a da one, kao što su Brazil i Meksiko, koje su bespogovorno prihvatale odluke ovih organizacija, tonule u sve dublju bijedu.

Priredio: Slobodan Ž. Janković

 
     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.