| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

 

SAOPŠTENJE

OPŠTINSKOG KOMITETE NKPJ VELIKOG GRADIŠTA

 

Srbiji treba socijalni, a ne koalicioni sporazum

 

Kakav god epitet naredna Vlada Srbije bude ponela - „demokratska“, „nacionalna“, „proevropska“, „radikalna“, ona će u suštini biti još jedna buržoaska, kapitalistička vlada čija se vlast neće podudarati ni najmanje sa težnjama radničke klase i radnih ljudi.

 

Neoliberalni koncep reformi-smrt za Srbiju

 

Tvorac neoliberalnog koncepta koji se sprovodi kod nas nobelovac Fridman priznao je da je neoliberalni koncept koji se zasniva na tome da bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji, potpuno pogrešan.

 

Prva poluga koncepta koji se sprovodi kod nas je spoljnotrgovinska liberalizacija. U ovom konceptu profitira uvoznički lobi. Od 2001. do 2008. godine 41 milijarda dolara je otišlo nepovratno iz zemlje. 

 

Druga je ubrzana, divljačka, banditska privatizacija zasnovana na geslu: rasprodaj što pre u bescenje. Do sada je privatizovano preko 2.600 firmi i procena raznih stručnjaka je da je preko 20 milijardi evra izgubljeno. Firme su prodavane u bescenje: šećerane koje su vredele 35 miliona evra date su za svega tri, „Sartid“ za 23 miliona, a vredi 700 miliona, poljoprivredna dobra vrednosti oko 40 miliona za milion i po, „Nisal“ u Nišu procenjen da vredi 61 milion za 325.000 evra i tako dalje.

 

Treća je vezivanje dinara za evro kojim Narodna banka nanosi ogromnu štetu i lažno štiti nacionalnu valutu. I statistički podaci kojima Jelačić i njemu slični varaju narod su lažni, a ekonomija je matematika i sve je jednostavno. Recimo, nije istina da je inflacija prošle godine iznosila 10,5 već je ona bila 27 odsto. Ako je jedan evro bio 60 dinara, a sada je oko 83, to je rast od oko 35 odsto. Za to vreme od 2001. do danas rast cena bio je oko 180 odsto, što naši građani i te kako osećaju po svom džepu. Dakle, cene su porasle šest puta brže nego kurs. Dinar je precenjen i kao takav služi lažnom održavanju stabilnosti države, a zapravo nanosi gubitke. Takva pogrešna ekonomska politika za zemlju koja je preživela sankcije, ratove i hiperinflaciju dovela je danas do nezaposlenosti milion ljudi. Dovela je i dotle da je spoljnotrgovinski deficit od 2001. do 2007. premašio 41 milijardu dolara, da je spoljni dug sa 10 milijardi narastao na 26,2 milijardi dolara, da je inflacija od 2001. do 2007. kumulativno dostigla 200 odsto, da je javna potrošnja preko 52 odsto bruto domaćeg proizvoda, da su građani za nekoliko godina povećali zaduženost sa 147 na preko 1.017 evra, da plate godišnje rastu i do 30 procenata, dok se produktivnosti povećava po stopi od svega četiri odsto i da je stopa privrednog razvoja daleko ispod stope rasta zemalja u regionu, tako da nema poboljšanja životnog standarda, usled čega, međutim, rastu socijalne nejednakosti i napetosti.

 

Pri tom tek predstoji lomljenje kičme s prodajom državnih firmi i nameće se pitanje od čega

ćemo živeti onda kada sve rasprodamo.

 

Lažni stručnjaci prodaju u bescenje naše nacionalne strateške interese, a otimačinu pokrivaju marketinškom dogmom o evropskim integracijama.

 

Srbija ima 4,5 miliona hektara obradive zemlje, a prošle godine je na jedvite jade ostvarili suficit od 700 miliona evra. Holandija sa 950.000 hektara, međutim, ima suficit u spoljnoj trgovini poljoprivrednim proizvodima od 16 milijardi evra. Svakom je jasno da mi samo izvozimo i ne radimo više faze prerade, što je dokaz da je naša privreda neokolonijalnog karaktera, dakle takva da bi se samo

 

Srbija je sa 26,23 milijarde dolara spoljnog duga rizično zadužena zemlja. Spoljni dug je u prošloj godini povećan za čak 6,6 milijardi dolara ili 33,8 odsto. Ako bi se tempo njegovog povećanja nastavio do kraja ove godine bio bi čak 35 milijardi dolara

 

Trgovinski deficit je u prošloj godini prešao 9,5 milijardi dolara i povećan je u odnosu na isti

period 2006. godine za 41 odsto. Ako bi ove godine bio povećan za 30 odsto, dostigao bi 12,35 milijardi dolara.

 

„Argentinski tango“ je sasvim izvestan za Srbiju. „argentinski tango“ je moguć čim se potroše

sve devize, ostvarene privatizacijom  to bi se moglo dogoditi za dve-tri godine.

 

Ako izaberemo nove lopove ne znači da ćemo zaustaviti pljačku. Srbiji je potrebna odgovorna, anti imperijalistička i dosledna Vlada koja ce napustiti nametnuti koncept. Verujemo da će doći i dan kada će se razotkriti mafija u procesu ovdašnje tranzicije i privatizacije, kada će narodno biti vraćeno pravom vlasnikuradničkoj klasi i radnim ljudima, čitavom društvu.

 

Svima  je već dosta borbe za vlast između ovih i onih, dosta im je i pregovora, i konsultacija, i

dogovora, i pustih obećanja, i raznih komisija, jer više nemaju povjerenja u nikoga.

 

Radni čovek želi ono što želi i svaki čovjek u svim zemljama sveta: sasvim besplatno, a onda školovanje od najnižeg do najvišeg stupnja (jer Bolonjski proces pretvara fakultete u profitabilna preduzeća), sigurno radno mesto i radno zakonodavstvo koje neće radnicima dati prava na nivou kolonijalne Afrike, 8 sati odmora, 8 sati kulturnog uzdizanja, late dostojne čoveka; pristojne penzije od kojih se može živeti, stambeni fond koji će garantovati krov nad glavom svima a ne da neko poseduje čitave lance zgrada a drugi da celi život budu podstanari ili da do smrti otplaćuju visoke rate. Žena želi otići na porodiljsko bolovanje bez straha da će joj sutra poslodavac uručiti otkaz.

 

Nama treba socijalni, a ne koalicioni sporazum, i država koja će brinuti o svojim građanima, jer država to su njeni građani.

 

„Radnici će neizebežno  jednog prekrasnog dana uzeti političku vlast u svoje ruke“ (Karl Marks). „Ma kakve bile teškoće i mogući privrmeni neuspesi ili talasi kontrarevolucije-konačna pobeda proletarijata je neizbežna“ (V.I.Lenjin)

 

15. maj 2008.

Opštinski komitet NKPJ Velikog Gradišta

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.