| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | polemike |linkovi |

 
 

 MLADINA  28. julij 2007

Kosovo

Finec, kovčki in neodvisnost

Predsednik srbskega parlamenta Oliver Dulić je posebnega odposlanca OZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija obtožil, da je prejel podkupnino, da bi podprl neodvisnost Kosova

Kaj se bo zgodilo s Kosovom? Bo Kosovo postalo neodvisna država? Kakšne bodo posledice razvoja dogodkov na Kosovu? Če Kosovo dobi neodvisnost, kaj bo z Republiko srbsko? Kaj bo s Čečenijo, kaj bo z Južno Osetijo, Abhazijo, kaj bo s Severno Irsko, z Baskijo …? Bo na Kosovu in na območjih, kjer živi albanska manjšina (Makedonija, Črna gora, Grčija, južna Srbija), vnovič izbruhnilo nasilje? Kosovo, majhno ozemlje, na katerem se poleg lokalnega prebivalstva tepejo interesi velikih sil. In kjer se igrajo velike igre. Pred kratkim je izbruhnila afera, povezana s posebnim odposlancem generalnega sekretarja OZN za Kosovo Marttijem Ahtisaarijem, ki ga ena stran obtožuje, da je od Albancev prejel veliko podkupnino, da bi podprl neodvisnost Kosova, druga pa obtožuje Srbe, da skušajo Ahtisaarija diskreditirati in tako preprečiti neodvisnost Kosova.

Predsednik srbskega parlamenta Oliver Dulić je posebnega odposlanca OZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija obtožil, da je prejel podkupnino, da bi podprl neodvisnost Kosova. Novico je sicer prvi objavil bosanski časopis Fokus, kmalu zatem pa sta izšla tudi članka, ki ju je objavila finska agencija STT. Vsi članki govorijo o tem, da naj bi bila posebnega odposlanca OZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija kupila albanska mafija. Odzval naj bi se bil tudi generalni sekretar OZN Ban Ki Moon in od Nemčije zahteval podrobno poročilo o obtožbi. Dejanje naj bi bila namreč odkrila nemška obveščevalna služba BND (Bundesnachrichtendienst), operacijo pa naj bi bil vodil visoki pripadnik službe brigadir Luke Neiman. Nemci naj bi bili potem generalnega sekretarja OZN obvestili, da so Albanci, mafija in vlada, Ahtisaariju plačali, da izdela načrt, po katerem bi Kosovo postalo neodvisno. Operativci BND, ki so pod poveljstvom Neimana delovali na Kosovu in nadzirali tudi UNOSEK (United Nations Office of the Special Envoy for Kosovo - Urad posebnega odposlanca OZN za Kosovo), naj bi bili odkrili povezave med albansko mafijo in Ahtisaarijem in posneli telefonske pogovore, med katerimi se je Ahtisaari z Albanci dogovarjal o prenosu denarja. Eden od pogovorov, ki ga je prestregla BND, naj bi bil razkril prenos dveh milijonov evrov s švicarske banke v Visaliji, račun št. 239700-93457-00097, ki je bil prikrit kot off-shore račun s kodo XS52-KOLER, na Ahtisaarijev račun št. 3459346699004533, koda VOLANND, ki ga je imel pri Ciprski banki. BND je odkrila, da je lastnik švicarskega računa Exhet Boria, kosovski Albanec, ki naj bi bil pomemben član albanske mafije in ki se menda ukvarja z ilegalno trgovino s heroinom. Boria naj bi bil tudi tesen sodelavec v Švici živečega albanskega milijonarja Bexheta Pacollija. Agenti BND so 12. februarja letos ob 6.23 registrirali, da sta Ahtisaarija obiskala dva moška in mu izročila srebrna kovčka. Moška sta se pripeljala v črnem terencu znamke Mercedes, reg. št. PR-443-22CD, ki je last albanske vlade v Prištini. Vir BND v Ahtisaarijevem uradu je potrdil, da sta bila kovčka, ki ju je prejel Ahtisaari, polna denarja. Dvanajst dni za tem je ob 17.44 isti avtomobil ponovno obiskal UNOSEK. Tokrat je bil v njem sam Exhet Boria s telesnima stražarjema, ki sta spet nosila srebrna kovčka. Vsi štirje kovčki so imeli diplomatske pečate, tako da so na Finsko, v Ahtisaarijevo hišo, prišli brez težav. BND naj bi bila ugotovila, da je bilo v kovčkih vsega skupaj 40 milijonov evrov. V tem času je BND registrirala več telefonskih pogovorov med Ahtisaarijem in Pacollijem. 28. februarja 2007 ob 23.47 so agenti BND registrirali tudi prihod terenskega vozila KFOR-ja (Kosovo Force) z dvema ženskama, ki sta pri Ahtisaariju ostali do 5.17 zjutraj. Ženski sta spremljala Borijeva telesna stražarja.

Remi Derlo, Ahtisaarijev uradnik za stike z javnostjo na Dunaju, je vse te obtožbe označil kot „neumno zgodbo, ki je nastala v srbskem tisku“. Kljub temu številni viri potrjujejo, da poročilo BND res obstaja in da ne gre za nikakršno “srbsko fikcijo“. Kaj je res, verjetno ne bomo nikoli izvedeli. Če je zgodba resnična, bodo ZDA in drugi zagovorniki kosovske neodvisnosti gotovo preprečili njen razplet, kajti zavedajo se, da to ne bi pomenilo le Ahtisaarijevega konca, ampak tudi udarec za idejo neodvisnega Kosova. Vsekakor pa bi morali predstavniki OZN kaj reči. Generalni sekretar Ban Ki Moon je menda sprožil preiskavo, vendar tudi če se dokaže, da se je Ahtisaari res prodal, zaradi albanskih groženj z vnovičnim nasiljem na Kosovu in pritiskov ZDA, ki odkrito podpirajo neodvisnost Kosova, ne bo mogel veliko storiti. Verjetno se bo tudi ta zgodba končala tako kot mnoge druge pred tem - preprosto jo bodo prezrli. Pa je ne bi smeli, saj bi OZN, če želi ohraniti ugled, morala ukrepati, posebno ker obstajajo številni indici, da so v korupcijo na Kosovu vpleteni tudi nekateri drugi predstavniki mednarodne skupnosti.

Zgodba o Ahtisaarijevi podkupljivosti je sicer prišla na dan ravno v času zasedanja Varnostnega sveta OZN, kjer so zavrnili ameriško-britanski predlog, po katerem bi pogajanja zamrznili za 120 dni, nato pa bi aktivirali Ahtisaarijev načrt, po katerem bi Kosovo postalo neodvisno. Istega dne je Evropska unija Albance s Kosova posvarila, naj ne sprejemajo nikakršnih enostranskih odločitev ali se odločajo za akcije, ker bo EU to označila za “neodgovorno obnašanje”. Kljub temu so kmalu za tem veterani OVK (Osvobodilna vojska Kosova, Ushtria Çlirimtare e Kosovës - UÇK) izdali proglas, s katerim so mednarodno skupnost, posebno OZN, posvarili, naj se ne vpleta v proces priznanja kosovske neodvisnosti. Veterani so od albanskih politikov zahtevali, naj se ne strinjajo s preložitvijo razglasitve neodvisnosti ali z nadaljnjimi pogajanji, saj bi to privedlo do novega nasilja. Ob tem je na dan prišel tudi načrt “100 dni” nekdanjega vodje OVK Hashim Thaqi, imenovanega Kača (Thaqija so sicer različne policije, med njimi tudi slovenska, že večkrat aretirale, a so ga vedno izpustile). Po tem načrtu bo po volitvah novembra 2007 v kosovskem parlamentu 120 sedežev; Albanci naj bi zasedli 100 sedežev, Srbi deset, preostalih deset pa pripadniki drugih manjšin. Taci bi dobil 75 sedežev, ker Srbi ne bodo volili, pa predvideva, da bo dobil še deset njihovih sedežev. Parlament bo po tem načrtu že na prvi seji razglasil neodvisnost Kosova. In kako na vse to vpliva afera z Ahtisaarijem? Mednarodna skupnost in OZN naj bi sedaj namesto njegovega načrta, po katerem bi Kosovo postalo neodvisno, začeli razmišljati o ideji delitve Kosova na srbski in albanski del. Bomo videli, kaj bodo na to rekli v Washingtonu … Vsekakor Kosovo čaka vroča jesen.

Mag. Zoran Krunić

 

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.