| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

RAZMIŠLJANJA DRUGA FIDELA KASTRA

 

DVOSTRUKA IZDAJA “FILIPSA”

 

Sjedinjene Države su naveći vlasnik patenata u svetu. Krali su mozgove iz svih zemalja, razvijenih ili onih u razvoju koje vrše istraživanja u brojnim oblastima, od proizvodnje oružja za masovnu uništenje, pa do lekova i medicinske opreme. Zbog toga ekonomska i tehnološka blokada nije nešto što bi poslužilo samo kao izgovor za okrivljivanje imperije za sopstvene teškoće.

 

Zdravstvo je polje na kome je naša zemlja najviše napredovala, uprkos tome što su joj SAD oduzele skoro 50 % lekara koji su diplomirali na jedinom univerzitetu Kube, a kojih je bilo više od 5.000, od kojih mnogi nisu imali posla.

 

U toj oblasti je ispisana jedna od najlepših stranica međunarodne saradnje Kubanske revolucije, započeta sa jednom grupom lekara poslatih pre pola veka u skoro oslobođeni Alžir. Ta politika nije prestala, i na tom polju, tako humanom, naša zemlja uživa univerzalno priznanje.

 

Neka niko ne pomisli da je to bio lak zadatak. SAD su učinile sve moguće da to izbegnu. Tokom proteklog vremena su uložile najveći napor da ga sabotiraju. Primenile su protiv Kube sve moguće varijante svoje kriminalne ekonomske blokade koja je kasnije, u smislu Helms-Bartonovog zakona, tokom administracije Bila Klintona, dobila ekstrateritorijalni karakter.

 

Kada je pao socijalistički blok, i mesecima  kasnije se raspao njen glavni bastion, Sovjetski Savez,  Kuba je odlučila da nastavi da se bori. Već tada je naš narod stekao visok nivo svesti i političke kulture.

 

Godine 1992, Ugo Ćaves, predvodi vojnu pobunu protiv buržoaske oligarhijske vlade  po sporazumu iz Punto Fiha, koja je tokom više od 3 decenije pljačkala Bolivarovu otadžbinu. Dopada zatvora kao i mi. Posećuje Kubu 1994 g., a godinama kasnije uz punu podršku svog naroda,  postaje predsedik i započinje Bolivarsku revoluciju.

 

Narod Venecuele, isto kao i onaj sa Kube, morao je ubrzo da se suoči sa neprijateljstvom SAD, koje su programirale fašistički državni udar 2002 g., a koji su porazili narod i revolucionarni vojnici. Mesecima kasnije  se dogodio naftni udar, koji je bio najteži trenutak, u kome su ponovo zablistali  vođa, narod i venecuelanski vojnici. Ćaves i Venecuela su nam, usred Specijalnog perioda, pružili punu solidarnost, a mi  smo im pružili našu.

 

Već tada je naša zemlja raspolagala sa najmanje 60 hiljada lekara specijalista, više od 150 hiljada iskusnih učitelja i narodom koji je ispisao sjajne stranice internacionalizma. Posle naftnog udara  potekla je reka naših saradnika za programe obrazovanja i zdravstva i za saradnju sa Bolivarskom revolucijom u jednom od najobimnijih i najbržih socijalnih programa koji je sproveden u nekoj zemlji Trećeg sveta.

 

Navodim ove prethodne događaje jer su neophodni za davanje suda o perfidnosti imperijalizma i za razumevanje teme koju danas obuhvatam: nekorektan postupak i izdaju Kube i Venecuele  od strane poznate i prilično ugledne evropske multinacionalne kompanije:  holandskog «Filipsa» specijalizovanog za proizvodnju medicinske opreme.

 

O toj temi sam pre dve godine, 14., jula 2007 g., napisao jedno razmišljanje, ali nisam hteo da pominjem njegovo ime. Još uvek sam se nadao da će se popraviti.

 

Sarađivali smo sa venecuelanskim narodom oko stvaranja jednog od najboljih zdravstvenih sistema. Tamo je pružalo usluge desetine hiljada kubanskih lekara specijalista i drugi zdravstveni profesionalci. Predsednik Ugo Ćaves, zadovoljan radom prvih kontingenata koji su otputovali u Venecuelu da bi radili u «Kvartu iznutra» - programu namenjenom da dovede zdravstvene usluge do najsiromašnijih gradskih i seoskih područja zemlje -, u jednoj od svojih poseta Kubi nam je zatražio izradu programa koji bi mogao da bude od koristi svim sektorima venecuelanskog stanovništva: siromašnoj, srednjoj ili bogatoj klasi. Tako su nastali Dijagnostički centri visoke tehnologije; oni su trebali da dopunjavaju zadatak 600 Integralnih dijagnostičkih centara koji bi, kao i poliklinike za brojne usluge, sa svojim laboratorijama i opremom, pomagali ambulantama iz Kvarta iznutra. Jedan veliki broj centara za rehabilitaciju je preuzeo humani zadatak borbe sa bilo kakvom vrstom fizičke ili motorne nesposobnosti.

 

U skladu sa tim zahtevom predsednika, nabavili smo odgovorajuću opremu za 27 Dijagnostičkih centara visoke tehnologije, raspoređenih u 24 venecuelanske države, od kojih tri, zbog velikog broja stanovnika, imaju po dva.

 

Naše pravilo je da uvek ugovaramo medicinsku opremu sa, na svetskom nivou, najuglednijim i najnaprednijim firmama. Nastojimo čak da u isporukama najsloženije opreme učestvuju najmanje dve specijalizovane firme.

 

Na taj način su od nemačke firme «Simens» i holandske «Filips» bili nabavljeni najsavremenija i najskuplji aparati za imaginologiju, kao što je kompjuterizovani tomograf sa više preseka, nuklearna magnetna rezonanca, dijagnostički ultrazvuk i drugi slični aparati. Nijedna od njih dve ne proizvodi, naravno, sve aparate,  ali proizvodi neke od najsloženijih i najsavremenijih. Obe su  trebale da  budu konkurentne u kvalitetu i ceni. Nabavili smo dijagnostička sredstva od obe firme za Venecuelu i za Kubu, gde smo razvili sličan plan medicinskih usluga, koji je u godinama punog Specijalnog perioda dobijao jako malo sredstava.

 

Za više od 10 različitih specijalnosti smo nabavili opremu obe firme za službe obeju zemalja. Neću navoditi onu od nemačke firme Simens, koja je ispunila svoje obaveze.  Ograničiću se na «Filips»; on je isporučio opremu za 12 specijalnosti za koje je sa drugom firmom podelio onu najvažniju i najskuplju: 15 tomografa sa 40 preseka, 28 nuklearnih magnetnih rezonanci od 0,23 tesle, 8 telekomandnih stolova za urologiju, 37 dijagnostička ultrazvuka 3D, 2 angiografa za neurologiju, 2 angiografa za kardiologiju, 2 poligrafa, 1 gama kameru sa dve glave, 3 gama kamere sa jednom glavom, 250 pokretnih rendgen aparata, 1.200 neškodljivih monitora i 2.000 monitora defibrilatora.

 

Ukupno 3.553 aparata u vrednosti od 72 miliona 762 hiljade 694 dolara.

 

Lično sam učestvovao u pregovorima oko tih kupovina sa obe firme.

 

O cenama se pregovaralo za svaki aparat posebno i uključivale su znatna sniženja, jer se kupovalo za gotovinu i u velikim količinama, spajajući one namenjene Kubi i one za Venecuelu.  Na drugi način se nisu mogli nabaviti sa tolikom hitnošću kako je traženo, naročito u toj zemlji, imajući u vidu nagomilane potrebe u najsiromašnijim slojevima njenog stanovništva, što je već prevazilazilo 27 miliona ljudi.

 

Najsloženiji su bili namenjeni Centrima visoke tehnologije, manje složeni i brojniji Dijagnostičkim centrima za Kvart iznutra, iako nisu bili jedini koji bi se koristili u tim centrima. Skoro svi su nabavljeni početkom 2006 g.

 

Teško sam se razboleo krajem jula te godine. Filips je isporučio delove do kraja 2006 g. U 2007 g. je potpuno stao: nije isporučio ni jedan jedini.

 

U martu mesecu te godine je jedna kubanka delegacija poslata u Brazil, gde je bilo sedište glavne kancelarije Filipsa za Latinsku Ameriku, koja je pregovaralo sa Kubom. Počeli su da objašnjavaju teškoće. Bušova vlada im je tražila detaljne informacije o aparatima koju je njihova firma isporučila Kubi, upozoravajući da neki od njih sadrže programe, a ponekad i komponente jenkijevskog patenta, a Filips je dao tražene informacije o nabavkama iz te firme  za Kubu i Venecuelu. Sa tim nikada nije bilo nikakvih problema.

 

Šef Filipsa u Brazilu je doslovno rekao kubanskim predstavnicima: «Postoji brutalno mešanje vlade SAD u vezi propisa za opremu i zahteva za dozvole u vezi Kube.»

 

«Znam da problem pogađa Komandantov plan. Naša organizacija je pogođena i zaprećeno joj je. Sve naše organizacije se mnogo plaše.» Odmah ponavlja. «Mnogo se plaše».

 

Na kraju su dodali da bi oni želeli da sarađuju i  će tražiti način.

 

Sredinom jula 2007 g., na takozvanoj Konferenciji Bele kuće o dve Amerike, Buš, Državni sekretar i drugi lideri vlade SAD su, kako je najavo AP, «čak i na lakat govorili» o obrazovanju i zdravstvu. Izgledalo je nerealno. Obećali su da razdele zdravstvo po Latinskoj Americi.

 

Skoncentrisali su se na «Konfort», jedan stari nosač aviona pretvoren, po njima, u «najveći brod bolnicu na svetu», koji bi za 10 dana obišao svaku zemlju ove hemisfere južno od SAD.  To je bio njihov zdravstveni program. Ono što nisu rekli je da su u Venecueli sabotirali najozbiljniji zdravstveni program koji je ikad predložen u nekoj zemlji Trećeg sveta.

 

Uprkos poklapanja datuma nisam hteo da u tom trenutku direktno obuhvatim problem sa «Filipsom». On je obećao da u martu reši problem. Još uvek sam se nadao da će se popraviti.

 

Ograničio sam se da napišem u tom istim razmišljanju: «Problem je što SAD ne mogu da urade ono što radi Kuba. Umesto toga brutalno vrše pritisak na firme proizvođače odlične medicinske opreme isporučene našoj zemlji, da bi  sprečile da  zamene određene kompjuterizovane programe ili neki rezervni deo koji imaju patente iz SAD. Mogu da navedem konkretne slučajeve i imena firmi. Odvratno je...»

 

Uprkos svečanom obećanju Filipsa Kubi, protekao je ostatak 2007 g., 12 meseci 2008 g. i skoro polovina 2009 g., a da od te firme nije stigao ni jedan jedini deo za aparate.

 

Juna 2009 g., posle plaćanja globe od 100 hiljada evra vladi Baraka Obame, koja nije mnogo daleko od normi svog slavnog prethodnika, Filips se udostojio da saopšti da će brzo isporučiti delove svoje opreme Kubi.

 

 U zamenu za to, zbog  prouzrokovane humanitarne štete, niko nije obeštetio Kubance, niti venecuelanske pacijente naših lekara iz «Kvarta iznutra» i one koji posećuju Dijagnostičke centre visoke tehnologije.

 

Kao što je i logično, od poslednje kupovine iz 2006 g., od Flipsa nismo  nabavili više ni jedan aparat.

 

S druge strane, sarađivali smo sa Venecuelom u kupovini medicinske opreme, raznovrsnog asortimana savremenih aparata visoke tehnologije poreklom iz drugih uglednih evropskih, kao i japanskih firmi, za njihovu nacionalnu zdravstvenu mrežu, za stotine miliona dolara. Želeo sam da verujem da će ta firma učiniti napor da ispuni obavezu.

 

Tako Venecuela poseduje u svojoj bolničkoj mreži najmodernije aparate;  najbogatije privatne klinike bi mogle da nabave samo neke od njih. Sve ostao će sada zavisiti od efikasnosti koju bi zemlja mogla da dostigne u svojim službama.  Predsednik Venecuele je ozbiljno zainteresovan da postigne taj cilj.  Smatram da bi jako dobro učinio ako bi stišao venecuealansku naviku da nabavlja američku medicinsku opremu, ne zbog njenog kvaliteta, koji je dobar, iako sa manje zahtevnim standardima od evropske, nego zbog suštine politike te zemlje, sposobne da blokira isporuku delova kao što je učinila sa Kubom.

 

Naravno da smo Dijagnostičkim centrima Venecuele, onima visoke tehnologije i drugima, kojima rukovode naši lekari, poslali opremu poznatih svetskih marki, koje su nabolje u svojoj struci, kao Simens, Karl Cajs, Drager, SMS, Schewind, Topcon, Nihon Kohden, Olimpus  i druge iz Evrope i Japana, od kojih su neke osnovane pre više od 100 godina.,

 

Sada kada je Bolivarova otadžbina, kojoj je Marti tražio da služi, više nego ikad  ugrožena od strane imperijalizma,  organizacija, rad i efikasnost naših napora treba da budu veći negi ikad, ne samo u oblasti zdravstva, nego i na svim poljima naše saradnje.

 

 Fidel Kastro Rus

6. septembar 2009 g.

 

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.