| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

RAZMIŠLJANJA DRUGA FIDELA

TOPOVSKO MESO ZA TRŽIŠTE

 

Možda neke vlade ne znaju konkretne podatke, ali nam se učinila veoma prigodnom Raulova poruka koja utvrđuje stav Kube. Proširiću one aspekte koji ne mogu da se obuhvate u preciznoj i kratkoj zvaničnoj deklaraciji.

Vlada Gruzije nikada ne bi  pokrenula svoje oružane snage na glavni grad Autonomne Republike Južne Osetije u zoru 8. avgusta, što je nazvala ponovnim uspostavljanjem ustavnog poretka, bez prethodnog usaglašavanja sa Bušom, koji je aprila ove godine u Bukureštu obećao pomoć predsedniku Sakašviliju za ulazak Gruzije u NATO, što odgovara oštrom bodežu koji pokušava da se zabode u srce Rusije. Mnoge evropske države koje pripadaju toj vojnoj organizaciji ozbiljno su zabrinute zbog neodgovorne manipulacije na temu nacionalnosti, bremenitu potencijalnim sukobima, što u samoj Velikoj Britaniji može da dovede do raspada Ujedinjenog Kraljevstva.  Jugoslavija je bila rasturena tim putem;  Titovi napori da to izbegne posle njegove smrti su bili uzaludni.

Kakva je bila potreba da se pali barut na Kavkazu? Koliko je puta krčag išao na vodu dok se nije razbio? Rusija je i dalje moćna nuklearna sila.  Poseduje na hiljade oružja tog tipa.  Treba da podsetim da je, sa druge strane, ekonomija Zapada nezakonito izvukla iz te zemlje više od 500 milijardi dolara. Ako Rusija danas ne predstavlja avet komunizma; ako više nisu direktno na nišanu vojni i strateški ciljevi u Evropi  sa više od 400 nuklearnih platformi koje su demontirane kada je nestao SSSR, zbog čega se trude da je opkole nuklearnim štitom? Starom kontinentu je takođe potreban mir.

Ruske trupe koje su se nalazile u Južnoj Osetiji bile su raspoređene u međunarodno priznatoj misiji mira; nisu pucale ni na koga.

Zbog čega je Gruzija izabrala 8. avgust, kada je bilo otvaranje Olimpijskih igara u Pekingu, da bi zauzela Činvali,glavni glad autonomne republike? Tog dana je 4 milijarde ljudi na čitavoj planeti putem televizije prisustvovalo predivnom spektaklu kojim je Kina otvorila ove igre. Samo narod SAD nije mogao da toga dana uživa u direktnom prenosu uživo podsticajne svečanosti prijateljstva između svih naroda sveta koja je tamo pripremljena. Monopol na prava prenosa nabavio je jedan TV kanal plativši 900 miliona dolara i želeo je da dobije maksimalnu trgovinsku korist za minut prenosa. Konkurentska preduzeća su dobila revanš emitujući u to vreme vesti o ratu na Kavkazu što nije bila ničija ekskluziva.  Rizici od ozbiljnog sukoba su pretili svetu.

Buš je mogao da uživa u spektaklu kao zvanični gost. Još se u nedelju, 09. dva i po dana posle, video kako maše zastavicama, pretvarajući se da je predvodnik mira, pripremljen da uživa u pobedama odličnih američkih sportista, koje su njegove oči, naviknute da sve ukaljaju, videle kao simbol moći i superiornosti njegove imperije.  U časovima dokolice, vodio je duge razgovore sa podređenim funkcionerima u Vašingtonu, pretio Rusiji i ohrabrivao govore, ponižavajuće za tu zemlju, predstavnika SAD u Savetu bezbednosti Ujedinjenih Nacija.

Neke od starih zemalja koje su činile socijalistički blok, ili deo samog SSSRa, danas deluju kao protektorati SAD. Njihove vlade, podstaknute neodgovornom mržnjom prema Rusiji, kao Poljska i Češka Republika, svrstavaju se na poziciju totalne podrške Bušu i iznenadni napad na južnu Osetiju od strane Sakašvilija,  avanturiste sa čudnom pričom koji je, rodivši se u vreme socijalizma u Tbilisiju, glavnom gradu svoje zemlje, postao advokat na jednom univerzitetu u Kijevu i završio postdiplomske studije u Strasburgu, Njujorku i Vašingtonu.   Bavio se tom profesijom u Njujorku.  Formirao se kao zapadnjački Gruzijac, ambiciozan i oportunista.  Vratio se u svoju zemlju uz podršku Jenkija i pecao u nemirnoj reci raspada Sovjetskog Saveza.  Izabran je za predsednika Gruzije u januaru 2004 g.

Ta zemlja, posle SAD i Velike Britanije, ima najviše vojnika u ratnoj avanturi u Iraku, a ne čini to baš zbog internacionalističkog duha.  Kada je Kuba tokom skoro dve decenije, slala stotine hiljada boraca da se bore za nezavisnost i protiv kolonijalizma i aparthejda u Africi, nikada nije tražila gorivo, sirovine, niti dobit; bili su to dobrovoljci. Tako se kovalo gvožđe naših principa. Šta rade u Iraku gruzijski vojnici osim što podržavaju rat koji je taj narod stajao stotine hiljada života i milione nastradalih? Koje su ideale išli tamo da brane? Vrlo je logični da građani Južne Osetije ne žele da budu slati da se kao vojnici bore u Iraku i drugim tačkama planete u službi imperijalizma.

Sakašvili se sam za sebe nikada ne bi upustio u avanturu da pošalje gruzijsku vojsku u Južnu Osetiju, gde bi se sudarila sa ruskim trupama postavljenim tamo kao mirovne snage. Ne može se igrati nuklearnim ratom niti  nagrađivati isporuka topovskog mesa za tržište.

Ovo razmišljanje je  sastavljeno kada je Buš govorio u 5:30 p.m. po kubanskom vremenu. Ništa se ne poriče od ovoga što se ovde analizira;  samo je medijski rat vlade SAD danas još intenzivniji. To je isti unapred pripremljeni manevar  koja nikoga ne može da prevari.

Rusi su potpuno jasno izjavili da je povlačenje napadača na polaznu tačku jedino moguće časno rešenje. Kamo sreće da olimpijske igre mogu da se nastave bez prekida zbog  veoma teške krize. Utakmica u ženskoj odbojci protiv dobre ekipe SAD je bila fenomenalna, a bejzbol još nije ni počeo.

 

 

Fidel Kastro Rus

11. avgust 2008 g.

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.