| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

SOCIJALISTIČKA DNR KOREJA-NAJOKLEVETANIJA NA SVETU

Svedoci smo ogromne antikomunističke mašinerije i histerije koja traje već preko 15 godina. Na udaru je naša slavna NOB i socijalistička izgradnja u kojoj su postignuti najveći dometi na svim poljima.

Svedoci smo i brojnih naslova i vesti koje napadaju, omalovažavaju pa i „nepristrasno“ govore o socijalističkim zemljama koje nije slomio imperijalizam i koje nisu poklekle posle rušenja Berlinskog zida.

Svi mogli da pročitamo kako je DNR Koreja, prema mišljenju SAD deo „osovine zla“, kako kaže terorista broj jedan u svetu, aktuelni američki predsednik Đžorđž Buš, zemlja od koje se masovno umire od gladi, u kojoj nema poštovanja ljudskih prava i slične već poznate fraze.

Naši novinari su svojevremeno pisali kako pokojni predsednik DNR Koreje Kim Il Sung nikada nije putovao avionom zbog svoje paranoičnosti i straha. Prost primer koji to negira je sahrana jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita na koju je doputovao Kim Il Sung avionom. Primera ovakvih bezočnih laži je na hiljade u našim medijima koji su postali deo one globalne mreže koju kontroliše gazda iz Vašingtona.

Prošle godine dnevni list „Danas“ je na primer preneo tekst pod nazivom „Žalosna ostavština Kim Il Sunga“ sa nizom netačnosti, laži i izmišljotina.

Tekst je pisan po već viđenom principu pisanja o DNR Koreji za koju se slobodno može reći da je najoklevetanija zemlja na svetu. Autor pomenutog teksta Ivan Radak koristio se informacijama koje je dobio iz druge ruke i to od onih koji se ponose svojim neprijateljstvom prema Severnoj Koreji.

Autor je naveo kako u DNR Koreji „oni ne uče istoriju Koreje“. Baš suprotno, DNR Koreje se ponosi svojom istorijom dugom tri milenijuma. O tome svedoče mnogobrojni muzeji, arheološka nalazišta i brojne publikacije objavljene na svim svetskim jezicima.

Istorija Koreje, posebno u poslednjih sto godina bila je izrazito teška. Tokom 35 godina japanske okupacije korejsko stanovništvo surovim merama svedeno gotovo na trećinu.

Ubrzo posle formiranja DNR Koreje 1950. godine pokrenut je nemilosrdni trogodišnji rat (1950-1953) protiv ove zemlje. Vršena su svakodnevna surova bombardovanja u kojima nijedno naseljeno mesto nije bilo pošteđeno.U glavnom gradu, Pjongjangu, po okončanju surovog rata pronađene su svega tri ne porušene kuće. Sve drugo bilo je potpuno sravnjeno sa zemljom. Ipak, danas je Pjongjang jedna od najlepših metropola sveta zahvaljući naporima radnih ljudi DNR Koreje.

Posle ovoga rata zemlja je definitivni bila podeljena duž 48. paralele. Južnokorejska vlada pod dirigentskom palicom SAD je tada podigla zid dug 143 kilometra, visok 19 metara, širok osam, da bi sprečila migraciju svog stanovništva u severni deo. To azijski Berlinski zid koji se proteže celokupnom granicom između dve Koreje i pod stalnom je budnom prismotrom ogromne vojne mašinerije.

DNR Koreja je od svog nastanka sasvim izmenila svoj nekadašnji feudalni lik. Postala je jedna od tehničko-tehnološki i poljoprivredno-industrijski razvijenih zemalja u svetu. U nekim granama privrede i prva. Ima najviši hotel na planeti, spomenik ideji Đuče viši je od njujorškog Kipa slobode, poseduje sportski centar „Prvi maj“ na osam spratova. U okviru ovog građevinskog džina je fudbalski stadion s pokrivenim tribinama za 150 hiljada gledalaca, zatim osam pomoćnih stadiona za sve vrste sportova.

DNR Koreje se danas ubraja među najveće proizvođače čelika, mašina alatljika, traktora, cementa. Na severu zemlje podignuta je gigantska brana, jedinstvena je po tome što razdvaja reku i more, da bi sprečila plavljenja, odnosno omogućila navodnjavanje u vreme sušnih perioda. Cilj je izbeći gorka iskustva iz dosadašnjeg perioda „gladnih" godina i zbog potapanja oranica i uništenja letine zbog suše.

DNR Koreja ima zapažene rezultate na području socijalno-zdravstvene i obrazovno-naučne politike. Primera radi, po broju bolničkih postelja po glavi stanovnika i dostupnosti medicinskih usluga prevazilazi na primer Veliku Britaniju.

Zaposleno stanovništvo u svojim preduzećima ostvaruje pravo na dva obroka dnevno. Celokupno gradsko i seosko stanovništvo ima pravo na besplatne zdravstvene usluge svih vrsta, besplatno školovanje i stalno stručno usavršavanje. Naučno-istraživačkih ustanova je više nego u mnogim, ne samo azijskim zemljama.

DNR Koreja je jedna od retkih zemalja koja se može ponositi činjenicom da gotovo nema nepismenih. Ovakve rezultate još nisu ostvarile ni vodeće zapadno-evropske zemlje, pa ni zvanično najveća sila sveta SAD.

Odlučna u svojoj nameri da se bavi informacionim tehnologijama Severna Koreja je počela da povezuje svoje ključne organizacije u domaću računarsku mrežu i otvorila je fabriku za sklapanje personalnih računara klase Pentium i Celeron.

Kineska firma Silibank.com je, uz saglasnost vlasti u ovoj zemlji, otvorila e-mail servis za građane Severne Koreje, omogućivši primanje i slanje poruka. Na ovaj način, 22 miliona stanovnika je dobilo mogućnost da koristi Internet..

S druge starne u Južnoj Koreji slanje mejlova u Severnu Koreju je kažnjivo, pa je u avgustu 2001. godine uhapšeno šest osoba koji su razmenili poruke sa zvaničnicima Severne Koreje.

U DNR Koreji se već nekoliko godina održava nacionalno takmičenje za izradu softvera, s ciljem podsticanja razvoja. Na međunarodnoj izložbi u Pekingu DNR Koreja je predstavila svoj operativni sistem, program za obradu teksta i prepoznavanje znakova, softver za prepozbavanje govora i prevodjenje, sistem za prepoznavanje otisaka prstiju...kao i softver za Linux i igrice za konzolu PlayStation.

Softvere su razvili univerziteti i centri koji Severnu Koreju uvode u informacione tehnologije, uključujući Univerzitete Kim Il Sung i Kim Ček, Računarski univerzitet u Pjongjangu, Programski centar u Pjongjangu i Korejski računarski centar.

Računarska verzija severnokorejske varijante šaha zvanog Baduk, koju je razvio Računarski centar Čosun, prodaje se u Južnoj Koreji preko kompanije koju je zajednički s tim centrom osnovao Samsung Electronics. Softver je postigao relativno dobar uspeh i u Južnoj Koreji ga smatraju jednom od najboljih aplikacija za Baduk.

DNR Koreja je ostala upamćena i po veličanstvenom XIII Festivalu 1989. godine omladine na kome je učestvovalo 22.000 mladih iz 177 zemalja.

DNR Koreja nalazi se pod dugogodišnjim, poluvekovnim, pretnjama i pritiscima koji su je naveli da ulaže značajna sredstva u odbranu. Severnokorejska armija danas raspolaže, pored ostalog, tenkovima u nekim svojstvima bez premca van granica, a od nedavno je ušla u elitni klub nuklearnih sila.

DNR Koreja vodi miroljubivu spoljnu politiku. Ideju o ujedinjenju severnog i južnog dela zemlje (jedna država sa dva različita sistema, socijalističkim i kapitalističkim), prvi je izneo pokojni predsednik Kim Il Sung, a prihvatio i sadašnji šef države Kim Džong Il.

DNR Koreja nastavlja svoj socijalistički put ne plašeći se intriga i pritisaka imperijalizma. Jedinstvo naroda i armije garant su svih pobeda.

 

Predsednik Asocijacije prijatelja DNR Koreje u Srbiji

Radomir Milojević

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.