| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

SOCIJALISTIČKO SAMOUPRAVLJANJE  KAO PARADIGMA ISTINSKOG DRUŠTVENOG PROGRESA 

      Tema naučnog skupa, u čijem težištu je  “participativna demokratija”, pruža nam priliku da govorimo i o socijalističkom samoupravljanju kao paradigmi istinskog društvenog progresa.   

      Najpre se moramo suočiti sa pitanjem: Šta je istinski društveni progres ?

     Nažalost, na postavljeno pitanje nije moguće dati jednoznačan I opšteprihvatljiv odgovor. Ovo zbog toga što različiti ideološki I nacionalni pokreti, interesne grupe I organizacije, koje imaju različite globalne, regionalne ili državne interesa, odgovaraju na postavljeno pitanje vodeći računa, pre svega, o svojim užim klasnim, ekonomskim, političkim I nacionalnim interesima. Ako se tome dodaju brojna unutrašnja I spoljnja ograničenja, sa kojima su naročito suočeni mali I nerazvijeni, među koje spadaju I sve novonastale državice posle razbijanja SFRJ, čitava stvar postaje još složenija. Kada je reč o unutrašnjim faktorima, koji deluju kao snažno ograničenje, onda treba posebno istaći da je ogromna većina građana opsednuta egzistencijalnim problemima, što ih primorava da redukuju svoje kriterijume o ukupnosti kvaliteta života, svodeći ih na golo preživljavanje. To je jedna od osnovnih karakteristika sadašnjeg društvenog ambijenta na prostorima bivše Jugoslavije. Ako, pak, govorimo o spoljnjim ograničenjima, koja se ogledaju u snažnim ekonomskim, političkim pa I vojnim pritiscima na male I nerazvijene, onda je situacija još teža. Drugim rečima, ni dominantne društvene snage, u malim I nerazvijenim zemljama, nisu danas u situaciji da slobodno I samostalno biraju najbolji put svog unutrašnjeg društvenog razvoja. Ta neprijatna I nedemokratska istina se može u javnosti I u naučnim krugovima prikrivati I ublažavati ali se ne može negirati.

    Bez obzira na ograničenja na koja smo ukazali, progresivne snage čovečanstva su u obavezi da stalno pronalaze najefikasnije metode borbe za demokratizaciju I humanizaciju odnosa među ljudima, narodima I državama. Boric za istinski društveni progres nikada neće prihvatiti stanovište desnice da je liberalni kapitalizam, koji je zasnovan na dominaciji privatne svojine bez ograničenja, koji okamenjuje podelu društva na eksploatatore I eksploatisane, sistem društveno-ekonomskih I političkih odnosa za sva vremena I da, navodno, predstavlja kraj političke istorije ?! Takvu nenaučnu I anticivilizacijsku paradigmu razvoja društvenih odnosa levičari nkada neće prihvatiti.

        Istinski društveni progres, može  biti samo onaj koji:

  U oblasti demokratizacije I humanizacije društvenih odnosa -stalno povećava ljudska prava I slobode, socijalnu pravdu,  jednakost I ravnopravnost, jača ulogu UN kao institucije ravnopravnih, vodi politiku mira, sprečava sve vrste ekonomskih, političkih I vojnih pritisaka velikih na male I nerazvijene itd.

  U oblasti prirodnih nauka I tehničko-tehnološkog razvoja-služi stalnom poboljšanju uslova I kvaliteta života, racionalnoj upotrebi prirodnih resursa, očuvanju životne sredine I sprečavanju zloupotrebe tehničko-tehnološkog razvoja u nehumane I agresivne svrhe.

   U oblasti ekonomskog razvoja-zalaganje za ekonomsku uspešnost međunarodne zajednice kao celine I svake njene članice pojedinačno, obezbeđenje ravnopravne ekonomske saradnje u svetu, uz stalno nastojanje da se smanjuju razlike u stepenu razvijenosti zemalja, sprečavanje da potrošnja bude u funkciji stvaranja profita u korist bogatih na račun nerazvijenih I siromašnih, već obrnuto, favorizuje ekonomsku politiku u kojoj će proizvodnja biti u funkiji racionalne, zdrave I pravedne potrošnje, koja izbegava negativna obeležja I posledice tzv. potrošačkog društva.

   Cilj, na opisani način shvaćenog istinskog društvenog procesa bi trebalo da bude: prosperitetno, pravedno, besklasno društvo slobodnih, dostojanstvenih I ravnopravnih ljudi, naroda I država, u kome se ostvaruje ekonomska uspešnost zasnovana na dominaciji kolektivnih oblika svojine, bez eksploatacije I raslojavanja na bogate I siromašne. Lako je uočiti da ponuđeni odgovor predstavlja idejno stanovište istinske levice, koje najdoslednije zastupaju komunisti. 

    Nažalost, vidimo da su danas u svetu dominantni upravo suprotni procesi. Svedoci smo zloupotrebe tehničko-tehnološkog razvoja u nehumane I agrsivne svrhe, raubovanja prirodnih resursa I zagađenja životne sredine, ekonomskog podčinjavanja I stalnog povećanja jaza između razvijenih I nerazvijenih, kao I političkih pritisaka I kulturnog porobljavanja naroda. Za razliku od levice, desnica, kao pobornik liberalnog kapitalizma, drugačije odgovara na postavljeno pitanje o istinskom društvenom progresu, ističući kao svoj cilj slobodu, ravnopravnost i građanska prava, zasnovane na dominaciji privatne svojine bez ograničenja, koja se proglašava za svetinju I osnovu ekonomske uspešnosti. Iz tako postavljenog osnovnog cilja desnica definiše I sprovodi svoju politiku u svim oblastima života. To ima za posledicu neravnopravnost, nepravdu,  nejednakost I konfliktnost, kako na globalnom svtskom nivou, tako I u okviru pojedinačnih država.  

     Pomenimo i pobornike kapitalizma sa »humanim« likom, za koji se zalaže tzv. umerena levica. I njen je cilj sloboda, ravnopravnost i građanska prava, zasnovani na dominaciji privatne svojine kao osnove ekonomske uspešnosti, uz nešto humaniju socijalnu politiku u odnosu na desnicu. Dok komunisti optužuju desnicu i pseudolevicu za klasno raslojavanje, eksploataciju,  nepravdu i nejednakost u svim oblastima života, dotle desnica i svi ostali pobornici liberalnog kapitalizma, koristeći samo neka negativna iskustva bivših socijalističkih zemalja, pored ostalog, zameraju komunistima ekonomsku neuspešnost kao posledicu primene sistema društveno-ekonomskih odnosa zasnovanih na dominaciji  kolektivnih oblika svojine. Umerena levica, koju komunisti često nazivaju pseudolevicom, zato što nastoji pomiriti rad i kapital, ali gotovo uvek na štetu interesa rada, samo prividno prestavlja treću alternativu (nešto treće), zato što je ,zapravo, reč samo o jednom od modaliteta kapitalističkih društveno-ekonomskih odnosa, zasnovanih na dominaciji privatne svojine i nešto blažoj eksploataciji radnika od strane kapitalista. To praktično znači da pri izboru najboljeg puta, koji omogućava istinski društveni progres (tranzicija i liberalni kapitalizam, socijalističko samoupravljanje ili nešto treće”) ključnu ulogu ima OBLIK SVOJINSKIH ODNOSA. Znači da se ovde radi o jednom od najvažnijih dijalektičkih obeležja civilizacijskog hoda, koji se odvija uz stalno sukobljavanje pobornika različitih klasnih, ideoloških, političkih I ekonomskih interesa, koje zastupaju različite društvene klase I slojevi. U tako shvaćenom prostoru, u kome se sukobljavauju interesi vlasnika mega kapitala i RADNIČKE KLASE, koju čine svi radni I stvaralački slojevi društva, svi koji su istinski privrženi slobodi, jednakosti, socijalnoj pravdi I ravnopravnosti među ljudima, narodima I državama, imaju obavezu da INTENZIVIRAJU PLODOTVORNU KLASNU BORBU, primerenu savremenim društvenim uslovima, kako bi se sprečila namera naših klasnih protivnika da društveni odnosi za sva vremena ostanu okamenjeni na PODELI NA EKSPLOATATORE I EKSPLOATISANE. CILJ KLASNE BORBE TREBA DA BUDE SAMOUPRAVNI SOCIJALIZAM, oslobođen svih zabluda I nedoslednosti samoupravnih društveno-ekonomskih I političkih odnosa kakve smo, sa menje ili više uspeha, gradili za vreme SFRJ.

    Šta su danas dominantne karakteristike društvenih procesa I odnosa snaga na globalnom svetskom nivou, najupečatljivije govore upravo procesi tzv. globalizacije I tranzicije. Jasno se vidi ko ovim procesima upravlja, šta su osnovni ciljevi, ko iz toga izvlači največu ekonomsku I svaku drugu korist, a ko su najveći gubitnici. Opet je reč o klasno suprotstavljenim interesima vlasnika kapitala I poniženih I eksploatisanih.

    Cilj društvenih snaga koje su danas na vlasti u bivšim socijalističkim zemqama, obilato podupiranih spolja, je restauracija kapitalizma, koja je već privedena kraju I koja se dominantno sprovodi putem pljačkaške privatizacije čije negativne posledice svi vidimo. Urušavanje nacionalnih privreda, klasno raslojavanje, nezaposlenost,  konfliktnost I kriminalizacija društva, gubljenje suvereniteta I kolonijalna zavisnost itd. Svi navedeni retrogradni procesi predstavljaju dominantne karakteristike onoga što se danas naziva tranzicijom.

     Konačno možemo postaviti pitanje: Koji su to ključni argumenti koji idu u prilog samoupravljanju kao najboljem putu istinskog društvenog progresa ?

   Uprošćeno rečeno, SAMOUPRAVLJANJE u svom najpozitivnijem značenju, predstavlja oblik društvenih odnosa u kojima se nastoji uključiti u procese neposrednog odlučivanja, u svim oblastima života, što većeg broja članova društva, uz nastojanje da se istovremeno ostvaruje ekonomska uspešnost, racionalnost I efikasnost, primenom materijalne stimulacije I moralne motivacije svih članova društva. To je istovremeno I najbolji put istinske demokratizacije I humanizacije društvenih odnosa u svojoj ukupnosti.

    U dosadašnjoj praksi samoupravljanje se pojavljuje u različitim oblicima I oblastima života, počevši od brojnih pozitivnih I negativnih iskustava tzv. lokalne samouprave, kao dela političkog sistema vlasti, preko participativne demokratije (samoupravljanja) koja se primenjuje u privredi nekih kapitalističkih država, pa do pozitivnih I negativnih iskustava socijalistističkog samoupravljanja, koje smo primenjivali za vreme SFRJ.

   Kada je reč o lokalnoj samoupravi, pozitivna iskustva su uvek vezana za neposredno odlučivanje građana o važnim životnim pitanjima, a negativna za tzv. decentralizaciju vlasti, u okviru koje je neposredno odlučivanje građana, uglavnom, marginalizovano.

   Jačanje participativne demokratije u kapitalističkim zemljama, svakako predstavlja pozitivan društveni proces, koji humanizuje radne odnose I doptinosi demokratizaciji društva u celini. Međutim, participativno samoupravljanje ne sadrži pravo radnika da značajnije učestvuju u odlučivanju o raspodeli ostvarenog dohotka kao ni o mnogim drugim pitanjima iz radnog odnosa. Ipak, ohrabruje činjenica da se participativna prava radnika, iako sporo I mukotrpno, postepeno povećavaju, što nas navodi da postavimo logično pitanje: Kuda se to zaputio proces postepenog povećavanja prava radnika u okviru tzv. participativnog samoupravljanja ? Logičan I jedino mogući odgovor  glasi: Proces stalnog povećavanja prava radnika, kao rezultat dugotrajne I mukotrpne klasne borbe, teži svom logičnom dijalektičkom ishodištu, SAMOUPRAVLJANJU u okviru koga svi zaposleni učestvuju u odlučivanju o uslovima I rezultatima svog tekućeg I minulog rada. 

    Izneti zaključak se može dokazati I ako se ovom pitanju priđe sa stanovišta NAUČNE ORGANIZACIJE RADA. Naime, u TEORIJI NAUČNE ORGANIZACIJE se mogu prepoznati tri koncepta organizacije, koji se razlikuju po jednom od svojih najznačajnijih obeležja tj. po tome kakav položaj ima radnik u organizaciji, pa imamo:

      1. Radnik se posmatra kao objekat organizacije

  Od radnika se zahteva što veća produktivnost zasnovana na raznim oblicima prinude I materijalne stimulacije. Radnik nema nikakva prava osim mukotrpne sindikalne borbe za poboljšanje uslova rada I povećanja plate;

       2. Radnik se posmatra kao subjekat u organizaciji

   Kritičari organizacije u kojoj radnik ima status objekta ističu da je ona nehumana zato čto čoveka ponižava i fizički i psihički iscrpljuje, ali i neracionalna jer radnik može i bolje i više ako je pored materijalne stimulacije i moralno motivisan za veću produktivnost i bolje rezultate. Danas se na tim principima razvija paticipativno samoupravljanje u mnogim državama sveta;

       3. Samoupravna organizacija u kojoj radni čovek, neposredno i preko svijih samoupravnih organa, odlučuje o svim pitanjima uključujući i raspodelu ostvarenog dohotka.

   Zastupnici samoupravne organizacije, kritikujući organizaciju u kojoj se radnik posmatra kao subjekat, ali bez prava da odlučuje o raspodeli ostvarenog dohotka, kažu da se na taj način radnicima uzima i telo i duša, a sve zarad ostvarivanja što većeg profita kapitalista. Zato oni ističu da se uočeni nedostatak neoklasične škole organizacije može otkloniti samo doslednom primenom samoupravne organizacije, kao najboljeg i najhumanijeg oblika organizovanja ljudi u procesu rada.

   Četrdesetogodišnje iskustvo primene samoupravne organizacije u SFRJ bilo je opterećeno raznim nedoslednostima i neracionalnostima kao što su: prisustvo etatističkog karaktera samoupravljanja, hipertrofiranost procedura i postupaka samoupravnog odlučivanja, nejasna granica između samoupravljanja i rukovođenja procesom rada itd. Međutim, bilo je mnogo i pozitivnih iskustava, naročito u onim radnim kolektivima i društvenim sredinama u kojima su tzv. subjektivne snage uspešno vršile svoju društvenu ulogu. Zato se imperativno nameće potreba detaljne analize perioda primene socijalističkog samoupravljanja kao celovitog sistema društveno-ekonomskih i političkih odnosa, kako bi se utvrdilo šta su tu bila pozitivna a šta negativna iskustva i kako bi samoupravljanje, oslobođeno neracionalnosti, zabluda i nedoslednosi, doživelo svoju renesansu.

  Na kraju, možemo izneti ocenu: Ako je autokratski sistem vladavine društvom najjednostavniji ali i najnedemokratičniji, onda je samoupravljanje najsloženiji ali i najdemokratičniji i najhumaniji sistem društveno-ekonomskih i političkih odnosa. Drugim rečima, nema istinskog društvenog progresa, niti istinske demokratizacije i humanizacije društva, bez socijalističkog samoupravljanja. Zato, kako kaže naš veliki pesnik i filozof Petar Petrović Njegoš: Neka bude borba (klasna) neprestana”-sve do ostvarenja besklsnog komunističkog društva.

  Zagreb, 24. Novembra. 2007 godine.                                    Mr.Svetozar Markanović                                                                                                   Predsednik CK JK

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.