| home | o nama | istorija KPJ-SKJ | Josip Broz Tito | literatura | arhiva | prilozi | linkovi |

 

     

ŠTA BI DANAS URADIO TITO

 

Radnici u Srbiji leže na pruzi, seljaci traktorima blokiraju Zagreb, u Sarajevu su veterani i invalidi rata polupali prozore Skupštine, Makedonija ne zna kako ju zovu u inostranstvu.

Nesumnjivo, Tito bi barem što se tiče samita u Novom Sadu bio ponosan. Potpuno u njegovom stilu. Jeste da je sastanak u Novom Sadu srednjoevropski, ali je po većini prisutnih državnika ipak balkanski. Istina, Tito nikada nije bežao od naziva balkanski, ali delegacija Hrvatske ne bi ni došla u Novi Sad da nije reč o srednjoevropskom sastanku državnika. na nedavnom samitu načelnika generalštabova balkanskih zemalja u Beogradu nije bilo načelnika Generalštaba Hrvatske, budući da Hrvatska nije na Balkanu. No, svejedno, sudeći po fotografijama susret predsednika Srbije i Hrvatske bio je srdačniji od ostalih susreta, što je svakako dobro za relaksaciju odnosa između dva naroda i dve nekadašnje najveće jugorepublike. Neće to ići lako, jer postoji opasna istorijska amnezija, a istorija je oduvek bila primamljivo diplomatsko sredstvo sa dve oštrice.

Može li se, dakle, na sukobljenim stavovima o prošlosti graditi kakva-takva komšijska, odnosno susedska, budućnost? Onaj ko kontroliše prošlost kontroliše i budućnost i to je, zapravo, orvelovska formula za totalitarni režim. Kako u Evropi više ne živimo u totalitarnim vremenima, današnja blaža verzija te formule glasi: onaj ko oblikuje naše viđenje prošlosti može da utiče na budućnost. Drugim rečima, sve dok bude bilo istorijskih sećanja, ona će biti i osporavana.

Drugo, postoje istorijske činjenice i kada se one naglašeno poriču ili prikrivaju, to je znak bolesti jednog društva, bez obzira na to koja je država u pitanju. Ne znam zato kako će novo rukovanje predsednika Tadića i Mesića u Novom Sadu biti komentarisano u Zagrebu. Znam i gledao sam na HRT-u kako je komentarisan koncert Lepe Brene u Zagrebu. Moj nekadašnji kolega iz „Starta”, muzički kritičar Darko Glavan umilnim je glasom i manijehskim tonom retorike malo izgrdio Lepu Brenu zbog nekakvih fotki u maskirnoj uniformi, a onda „opalio” Bajagu i Balaševića, koji su „plaćali porez državi Srbiji u vreme rata protiv Hrvatske, a nisu u znak protesta protiv agresije na Hrvatsku emigrirali iz Srbije kao što je to učinio Vlada Divljan”. Doduše, Glavana ne bi trebalo previše ozbiljno shvatiti, jer je čovek oženjen majoricom, odnosno bojnikom hrvatske vojne tajne službe, pa mu to daje sigurnost u javnim nastupima. Osim toga što se po gradu hvali da spava sa majorom, odnosno bojnikom. No, dva dana kasnije jedan drugi moj bivši kolega iz „Vjesnika” Josip Pavičić u tekstu u jednom zagrebačkom dnevnom listu takođe analizira koncert Lepe Brene u kontekstu „lako ćemo sa Lepom Brenom, šta ćemo sa Jugoslavijom”. Po Pavičiću je „Lepa Brena simbol nekadašnje Jugoslavije protiv koje su Hrvati uvek bili i koja je Hrvatima nanela ogromno zlo, protiv koje su se Hrvati uvek borili, iako su Hrvati stvorili Jugoslaviju”. Nešto se ne sećam da je bivši uvaženi kolega bio protiv SFRJ, zaposlio se u državnom listu koji je u zaglavlju imao naznaku da je to list „Socijalističkog saveza radnog naroda Hrvatske”. Plaćao je sve namete državi i nije emigrirao iz Hrvatske.

Dva dana posle jedan cenjeni hrvatski istoričar, povjesničar na državnom hrvatskom radiju govori o Ljudevitu Gaju kao srpskom špijunu, u smislu da je Ljudevit Gaj bio špijun knjaza Miloša od 1848. godine, za šta je dobijao od srpskog knjaza zlatne dukate. Isprva sam pomislio da je reč o centarhalfu Ibrahimu Gaju iz „Crvene zvezde”, jer i on radi za lovu, kad uvaženi istoričar kaže da on za svoje tvrdnje ima pismene dokaze...

Zbog svega toga i neće biti lako predsedniku Tadiću kada krene u uzvratnu posetu Zagrebu. Kada skoče svi analitičari i komentatori sa ženama majorima-bojnicima i bez njih. Uza sve nedaće i katastrofe koje je izazvao rat, treba još preživeti i provalu opštih mesta. „Casus belli” nije isti za Beograd i Zagreb, scenariji se menjaju ili izvrću. Virtuelno se nadmeće sa dokazivim, vitezovi istine pišu istoriju, javnost je odavno izmanipulisana, emocije i dalje caruju. Postoji i Pavlovljev refleks, onaj ko pati, iskreno ili ne, zvezda je malih ekrana, dok dežurni tribuni krišom brišu suze na privatnim jahtama. Dok radnici u Srbiji leže na pruzi, a seljaci traktorima blokiraju Zagreb, elita se seli na Jadran. U Sarajevu su veterani i invalidi rata polupali prozore Skupštine BiH, Hrvatska je u teritorijalnim sporovima sa Slovenijom, sa BiH, granica sa Srbijom na Dunavu za Zagreb nije i definitivna, Makedonija ne zna kako je zovu u inostranstvu, a supruga nekadašnjeg predsednika SFRJ, gospođa Jovanka Broz konačno je otvorila dušu.

 

Šta bi, dakle, danas uradio Tito? Ne bi ni dozvolio da do svega ovoga dođe. Znam, mnogi će reći da je on glavni krivac što je do svega toga i došlo. Ali nije došlo dok je bio živ, pa još deset godina posle. Jer, tom logikom da optužimo i kralja Aleksandra?


 

Miroslav Lazanski

[objavljeno: 20/06/2009]

     

Web magazin KOMUNISTI    Optimizovano za rezoluciju 800x600. CP 1250.